ژنتیک و اصلاح نژاد دام و طیور
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

طرح آمارگیری از شناسایی دام و تولیدات دامی در استان گلستان با هدف شناسایی جمعیت دامی و کانونهای تجمع دام آغاز شد. به گزارش ایانا این طرح با همکاری این معاونت و اتحادیه‌ها و شرکتهای تعاونی دامداران، مدیریت ترویج و روابط عمومی این سازمان از اواسط آبان ماه آغاز شده است و به مدت یک ماه ادامه خواهد یافت. برای اجرای طرح یاد شده هشت هزار نفر نیرو در قالب بسیج سازندگی مشارکت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود بیش از 70 هزار پرسشنامه مربوط به دامداران تکمیل شود. این طرح با هدف شناسایی جمعیت دامی و کانونهای تجمع دام، وضعیت مدیریتی واحدهای صنعتی و ساختمانی و تاسیسات دامپروریها، بهینه کردن هزینه‌ها، بهبود وضعیت بهداشت و درمان دامها، بررسی نقش مراکز جمع‌آوری شیر و واسطه‌ها، بهبود برنامه‌ریزی برای اقتصاد این بخش و بررسی وضعیت بیمه دامها انجام می‌گیرد.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

با برنامه‌ریزی انجام شده ، تولید گوشت بوقلمون تا سال 88 به هشت هزار تن افزایش خواهد یافت. به گزارش ایانا کورش غنانژاد (رئیس گروه هماهنگی پرورش و تولیدات طیور بومی و سایر ماکیان وزارت جهاد کشاورزی) در شهرستان بوئین زهرا با اعلام این خبر  گفت: هم اکنون 2 هزار تن گوشت بوقلمون در کشور تولید می‌شود. در حال حاضر 45 واحد پرورش بوقلمون در کشور دارای مجوز صنعتی هستند که این تعداد تا 4 برابر افزایش خواهد یافت. بوقلمون بیشتر در استانهای قزوین، اصفهان، تهران، خراسان و مرکزی پرورش داده می‌شود. وی سرانه مصرف گوشت بوقلمون را 50 گرم بری هرنفر برآورد کرد و گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده این میزان به 200 گرم افزایش خواهد یافت. رئیس گروه هماهنگی پرورش و تولیدات طیور بومی و سایر ماکیان وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: تولید این ماده غذایی را باید به سمتی سوق بدهیم که هیچ محدودیتی در تولید آن نباشد. وی در پایان خواستار توجه بیشتر به این صنعت در کشور شد. گفتنی است بزرگترين مجتمع پرورش بوقلمون در شهرستان بويين زهرا استان قزوين  در زميني به وسعت ۴۰هكتار داراي دو سالن ۳هزار مترمربعي است كه سالانه ظرفيت پرورش ۱۰هزار قطعه بوقلمون را دارد. براي ساخت و راه‌اندازي اين مجتمع بیش از هفت ميليارد ريال توسط بخش خصوصي سرمايه‌گذاري شده كه از اين ميزان چهارميليارد و ۵۰۰ميليون ريال تسهيلات بانكي است. اين كشتارگاه روزانه قادر به كشتار ۶۰۰تا ۱۰۰۰قطعه بوقلمون است و داراي سيستم تمام اتوماتيك بسته‌بندي، انجماد و تبديل ضايعات نیز هست.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٦

یک شرکت تحقیقات ژنتیکی در آمریکا با همکاری گوگل "کیت" جدیدی را عرضه کرده است که همانند موتور جستجوی گوگل می تواند نقشه ای از DNA افراد را به راحتی و سرپایی در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت کالیفرنیایی تحقیقات ژنتیکی 23andMe با همکاری گوگل کیت جدیدی را عرضه کرده است که کاربران می توانند به کمک آن از خود  آزمایش DNA بگیرند.  این کیت که 999 دلار قیمت دارد، می تواند ژنوتیپ 580 هزار "نوکلئوتید چند ریختی منفرد"(Snp) را بدست آورد. این بدان معنی است که این کیت می تواند نقشه DNA بازسازی شده توسط 23 جفت کروموزم انسانی پایه و گزارشی کامل درباره خطر ابتلا به حداقل 20 بیماری را در اختبار کاربر بگذارد. همچنین این کیت به خاطر برخورداری از فناوری "جستجوگر ژنوم" (Genome Explorer) امکان مقایسه این اطلاعات را با تازه ترین مطالعات ژنتیکی فراهم می کند. "جستجوگر ژنوم"، یک نوع موتور جستجو به سبک گوگل است که شرکت مانتین ویوو بهار گذشته با سرمایه ای در حدود 9/3 میلیون دلار توسعه داد. براساس گزارش نیویورک تایمز، اگرچه این فناوری تست فوری DNA می تواند مزایای زیادی داشته باشد، اما در این حال می تواند خطراتی هم در بر داشته باشد که تردیدهایی را در مفید بودن این کیت ایجاد می کند. برای مثال در صورتی که این فناوری مرگ قریب الوقوع جوانان با مشکلات نهفته ژنتیکی را کشف کند، کسب این نتایج چه عواقبی را می تواند در بر داشته باشد. بنابراین گزارش، از سال 2008 شرکت های دیگری چون Navigenics سرویس های مشابهی را وارد بازار می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

سخنرانی های مربوط به علوم دامی:

45/10- 00/11 : استفاده از ضایعات روغن کشی زیتون در تغذیه گوساله های پرواری گیلان

45/11- 00/12 : بررسی امکان تولید شیر بدون لاکتوز از کنجاله کنجد و ارزیابی خواص فیزیکوشیمیایی آن

30/16- 45/16 : اثر پیت عمل آوری شده با بخار آب تحت فشار به عنوان جزئی از جیره بر عملکرد بزهای سانن شیرده

15/17- 30/17 : نگاهی به امکان استفاده از ضایعات خرما در تغذیه دام و طیور 

30/17- 45/17 : ارزیابی اقتصادی تفاله گوجه فرنگی عمل آوری شده با آنزیم و قلیا در جیره غذایی مرغان تخمگذار

زمان همایش: 30 آبان 1386

مکان همایش: دانشگاه تربیت مدرس 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و برنامه کامل همایش به سایت دانشگاه تربیت مدرس مراجعه نمایید.

 

 

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

 دكتر"محمدحسين نصر اصفهاني" روزدوشنبه در گفت وگو باخبرنگار ايرنا گفت: پروژه توليد گاو تراريخته (همانند‌سازي ) در پژوهشكده رويان اصفهان،نيازمند پنج ميليارد تومان اعتبار است كه‌به رغم آمادگي پژوهشكده جهت انجام اين طرح، اعتبار آن تامين نشده است. پس از تولد دومين گوسفند شبيه‌سازي شده درايران در پژوهشكده رويان اصفهان، طرحي با نام توليد "گاو ترانس ژنتيك" (مهندسي ژنتيك شده) برپايه شبيه‌سازي مورد بررسي قرار گرفت كه پس از مطالعات انجام شده درگروه‌هاي مختلف نظري و عملي، عمليات اجرايي اين آغاز شده است. در پروژه توليد حيوانات ترانس ژنتيك (تراريخته) با شبيه سازي گاو كه مستلزم طي روندي مشابه طرح شبيه‌سازي گوسفند است، ژن انساني فاكتور ‪ (Tissue Plasminogoen Activator )TPA‬به گاو منتقل مي‌شود، در نتيجه گوساله حاصل، حاوي ‪ TPA‬خواهد بود. ‪ TPA‬يك فاكتور ضدانعقادي است كه براي درمان بيماراني كه باسكته قلبي مواجه شده‌اند، استفاده مي‌شود واگر بتوانيم ازگاو به عنوان "بيوراكتوري" براي توليد اين فاكتور ضروري استفاده كنيم، هزينه توليد اين تركيب مهم درماني به نحو قابل توجهي كاهش مي‌يابد. عضو هيات علمي پژوهشكده رويان تاكيد كرد: پروژه توليد گاو شبيه‌سازي شده (تراريخته) به‌مراتب پيچيده‌تر وعظيم‌تر ازطرح گوسفند شبيه‌سازي شده (رويانا) است. انجام اين پروژه توان و انرژي بيشتري را مي‌طلبد كه شامل بخش‌هاي تحقيقاتي از جمله، ژنتيك مولكولي، جنين شناسي و تحقيق بر روي گاو است كه در مقايسه باگوسفند به‌هزينه عملياتي و آزمايشگاهي بيشتري نيازمند است. نصر اصفهاني، زمان تحقيق روي طرح تا مرحله توليد را حدود پنج سال عنوان كرد و افزود: با انكه روند تحقيقات در اين پروژه هزينه سنگيني را در بر دارد و نيازمند تجهيزات بسيار پيشرفته و پيچيده‌تري است ، تاكنون از بودجه پنج ميلياردي طرح ، رقمي براي پيشبرد ان پرداخت نشده‌است.

منبع: ایرنا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - دوشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٦

ايران به لحاظ دامپروري و توليد فرآورده‌هاي دامي داراي مزيت نسبي است؛ به طوري‌كه تقريباً تمام دام‌هاي ارزشمند، در ايران قابل پرورش و نگهداري هستند. اين مزيت، صنعت توليد دام و فرآورده‌هاي آن را در كشور در زمرة صنايع پردرآمد و مهم قرار داده است. در اين بين بيوتكنولوژي با توجه به كاربردهاي وسيع آن مي‌تواند در پيشبرد و ارتقاي صنعت مذكور نقش به‌سزايي ايفا نمايد.

اهميت اقتصادي دامپروري در كشور

طبق آمارهاي رسمي، سهم بخش كشاورزي از توليد ناخالص ملي حدود 25 درصد است كه از اين ميزان، 45 درصد مربوط به دامپروري است. با اين تفسير، حدود 11 درصد از توليد ناخالص ملي از دامپروري تأمين مي‌شود؛ ضمن اينكه از سطح اشتغال‌زايي بسيار بالايي نيز برخوردار است.  اگر بخواهيم به جزئيات دامپروري در كشور اشاره نماييم، بايد اضافه كرد كه حدود 7 تا 8 ميليون رأس گاو و 70 تا 80 ميليون رأس گوسفند و بز در كشور وجود دارد. در كنار اين، سالانه حدود 800 ميليون تا يك ميليارد قطعه مرغ در كشور توليد مي‌شود. سهم توليدات اين ميزان دام و طيور با احتساب فرآورده‌هاي آنها در حدود 7 تا 8 ميليارد دلار مي‌باشد كه رقم قابل رقابتي با ‌درآمدهاي نفتي است. حال اگر به كمك فناوري زيستي بتوان بازدهي و بهره‌وري اين صنعت را افزايش داد، سود كلاني نصيب توليدكنندگان، متخصصين امر و كشور خواهد شد. به‌عنوان مثال، سالانه حدود يك ميليارد دلار، واردات "دان طيور" است. حال اگر يك محقق يا مؤسسه تحقيقاتي بتواند 20 درصد در مصرف دان كشور صرفه‌جويي نمايد كه قابل انجام است، سالانه مبلغ 200 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي در بر خواهد داشت. يا به‌عنوان مثال ديگر، ميزان توليد شير در كشور سالانه معادل 5 ميليون تن است. حال اگر بتوان توليد شير گاوها را 5 درصد افزايش داد كه اين نيز قابل انجام است، سالانه 250 هزار تن توليد شير كشور افزايش مي‌يابد كه ارزش آن معادل 50 ميليارد تومان است. مثال‌هايي از اين قبيل در صنعت دامپروري و توليد فرآورده‌هاي دامي بسيار است، اما بايد بتوانيم راهكارهاي بهبود چنين سيستم‌هايي را بيابيم و به‌كار گيريم. مطمئناً فناوري زيستي مي‌تواند در بهينه‌سازي و ارتقاي روش‌هاي توليد و كسب ثروت، موفقيت زيادي ايجاد نمايد. جهت تبيين اين موضوع، در ادامه چند مثال از قابليت‌ها و كاربردهاي بيوتكنولوژي در دامپروري كشور ارايه شده است:

موارد عملي كاربرد بيوتكنولوژي دام و آبزيان

1- اصلاح و به‌نژادي دام‌ها

امروزه بيوتكنولوژي به عنوان يك ابزار قدرتمند در اختيار "به‌نژادگران دام" قرار دارد. تكنيك‌هاي نوين بيوتكنولوژي و تلفيق آنها با روش‌هاي كلاسيك به‌نژادي، مي‌تواند سرعت، دقت و هزينة اصلاح دام را بهبود بخشد. اين فنون از قبيل همسانه‌سازي (Cloning)، توليد حيوانات تراريخته، انتخاب بر اساس ماركرها (Marker Assisted Selection)، تعيين تنوع گونه‌ها و نژادها و غيره به منزلة ابزارهاي قدرتمند، در اقصي‌نقاط جهان مورد استفادة به‌نژادگران دام قرار مي‌گيرند و درآمدهاي سرشاري را نصيب آنها مي‌نمايند. به‌عنوان مثال، زماني كه يك گاو با رتبة بالا اصلاح مي‌شود، هر دوز اسپرم آن به قيمت 50 دلار در بازار عرضه مي‌شود؛ حال اگر از اين گاو يك ميليون دوز اسپرم گرفته شود، ارزشي معادل 50 ميليون دلار خواهد داشت. در كشورهاي پيشرفته تعداد گاوهايي كه در طول دو تا سه سال معادل 10 تا 15 ميليون دلار فقط اسپرم توليد مي‌‌نمايند كم نيستند. يكي ديگر از حوزه‌هاي اقتصادي در اين خصوص توليد تليسه‌هاي مرغوب است. در حال حاضر كشورهاي عربي و آسياي ميانه، تليسه‌هايي به قيمت 2500 دلار از ايران مي‌خرند. حال اگر با استفاده از روش‌هاي بيوتكنولوژي و به‌نژادي، بتوانيم اين تليسه‌ها را به طور مداوم بهبود بخشيم به يك بازار نزديك، قابل دسترس و دايمي دست يافته‌ايم. توليد شير نيز يكي ديگر از جنبه‌هاي حياتي و اقتصادي دامپروري است. طبق مطالعاتي كه در آمريكا انجام شده، در حال حاضر توليد شير در دنيا بيشتر از تقاضاي جهاني است اما طبق برآوردهاي به عمل ‌آمده اين روند در سال 2013 معكوس خواهد شد، يعني ميزان تقاضا بيش از عرضه خواهد بود. علت آن نيز افزايش جمعيت جهان، افزايش درآمدهاي عمومي و افزايش سطح آگاهي مردم از فوايد شير و لبنيات مي‌باشد. از آنجاييكه، سطح آگاهي و درآمد مردم آسيا پايين و ميزان رشد جمعيت آن نيز بالاست، اين قاره در آينده يكي از قطب‌هاي اصلي مصرف شير خواهد بود. نكتة جالب اينكه، بسياري از كشورهاي آسيايي (آسياي جنوب شرقي و حاشية خليج فارس)، به علت شرايط اقليمي خود، توانايي دامپروري و توليد شير در حد رفع نيازشان را ندارند. بنابراين در آينده‌اي نزديك بازارهاي بزرگي در نزديكي ما ايجاد خواهد شد كه بايد از هم‌اكنون براي آنها برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري نماييم. تكنيك‌هاي بيوتكنولوژي به‌همراه اصول به‌نژادي در اين برنامه‌ريزي‌ها جايگاه ويژه‌اي دارند. در حال حاضر 7 تا 8 ميليون رأس گاو در كشور وجود دارد كه سالانه حدود 5 ميليون تن شير توليد مي‌كنند، در كشور نيوزيلند حدود 5/2 ميليون رأس گاو وجود دارد و سالي 7 ميليون تن شير توليد مي‌نمايند. اين در شرايطي است كه دامپروري در نيوزيلند بيشتر به شكل چراگاهي است و ميانگين توليد آن كشور نيز پايين است، كشورهايي مانند آمريكا و كانادا متوسط توليد شير بالاتري دارند. بنابراين با يك برنامه‌ريزي اصولي مي‌توان با همين پتانسيل موجود و حتي كمتر از اين به سطح توليد شير بالاتري در كشور دست يافت.

2- تعيين نژاد دام‌ها 

وجود نژادهاي مختلف دام در كشور و بروز اختلاط ژنتيكي بين آنها، نياز به جمع‌آوري و ثبت مشخصات هر يك را اجتناب‌ناپذير مي‌‌نمايد تا در صورت لزوم، امكان شناسايي و تفكيك آنها از يكديگر وجود داشته باشد. اين شناسايي معمولاً بر اساس صفات مورفولوژيك (ظاهري) انجام مي‌شود كه همراه با درصدي از خطاست و عيوب خاص خود را دارد. امروزه استفاده از ماركرهاي مولكولي راهي سريع و دقيق براي شناسايي نژادهاي مختلف در اختيار متخصصين قرار داده است. فرض كنيد در كشور افغانستان بيماري طاعون گاوي شيوع پيدا كند و گاو نژاد افغاني به اين بيماري حساس باشد. بنابراين بايد در مرزهاي كشور بتوانيم اين نژاد را به سرعت و به طور دقيق تشخيص داده و از ورود آن نژاد به كشور جلوگيري نماييم. ضمن اينكه با ثبت و مستندسازي مشخصات ژنتيكي دام‌هاي بومي كشور، مي‌توان از اختلاط ناخواستة آنها جلوگيري نمود. علاوه بر اين شناسايي دام‌هاي خارجي كه به صورت قاچاق وارد كشور شده‌اند نيز از اين طريق امكان‌پذير است. متأسفانه مسائل بهداشتي دام دركشورهاي همساية ما به درستي رعايت نمي‌شوند. بنابراين در صورت بروز چنين مشكلاتي (اشاعة بيماري‌هاي دامي)، ما بايد به روش‌هاي نوين تشخيص و پيشگيري مجهز باشيم.

3- تعيين منشأ دامي فرآوده‌هاي توليدشده 

در حال حاضر قانوني به نام Proof of origin در اروپا وجود دارد كه بر طبق آن، مصرف‌كنندگان مي‌توانند از منشأ گوشت يا ساير فرآورده‌هاي دامي مورد مصرف خود آگاهي يابند؛ به‌عنوان مثال گوشت موجود در يك سوسيس از كدام دامداري و كدام كشور تهيه شده است. همچنين بر طبق قوانين اروپا تمامي گاوها داراي شناسنامة ژنتيكي هستند كه توسط ماركرهاي مولكولي تعيين مي‌شوند. در اين شرايط اگر به فرض، يك همبرگر از گوشت چند گاو و چند كشور مختلف نيز تهيه شده باشد، با استفاده از تكنيك‌هاي مولكولي منشأ آنها قابل تشخيص است. حال اگر در يكي از اين كشورها بيماري خاصي شيوع يابد مي‌توان فرآورده‌هاي دام‌هاي آن كشور را با استفاده از اين تكنيك‌ها رديابي كرد. در تجارت جهاني اين موضوع پذيرفته شده است و در آينده ما نيز بايد به آن گردن بنهيم؛ بنابراين از هم‌اينك بايد در فكر دست‌يابي به فناوري و استفادة عملي از آن باشيم.

4- تشخيص صفات مفيد و مضر در بدو تولد و يا پيش از آن 

برخي از صفات مطلوب و نامطلوب در دام‌ها وجود دارند كه در صورت اطلاع به‌موقع از آنها، بايد استراتژي‌ خاصي در دامپروري اعمال نمود. بسياري از اين صفات جزء صفات كمي بوده و با استفاده از QTL‌ها (لوكوس‌هاي تعيين‌كننده صفات كمي) قابل شناسايي هستند. ژن دوقلوزايي يكي از اين ژن‌هاست. با استفاده از تكنيك مذكور مي‌توان در بدو تولد تشخيص داد كه يك دام دوقلوزا هست يا خير. در صورت اطلاع از وجود ژن مذكور، مي‌توان از دام‌هاي دوقلوزا در ازدياد نسل و از ساير دام‌ها در توليد فرآورده‌هاي ديگر استفاده كرد. ضمن اينكه به جاي تحميل 50 ميليون گوسفند به مراتع كشور كه در نهايت منجر به توليد 30 ميليون بره شوند، مي‌توان با 20 ميليون گوسفند به اين بازدهي دست يافت و فشار بر مراتع را تا حد زيادي كاهش داد.

5-رديابي ماهي‌هاي رها‌شده در دريا

امروزه رودخانه‌هاي شمال كشور به شدت آلوده شده و نسل ماهي‌هايي كه در اين رودخانه‌ها زندگي و يا تخم‌ريزي مي‌نمايند در معرض خطر قرار گرفته است. براي جلوگيري از اين مشكل، در اواخر تابستان و اوايل بهار كه ماهي‌هاي سفيد براي تخم‌ريزي وارد رودخانه مي‌شوند، آنها را صيد نموده و از آنها تخم‌گيري مي‌نمايند. اين تخم‌ها پس از تبديل شدن به بچه‌ماهي مجدداً در رودخانه رها مي‌شوند تا به دريا برسند. بدين ترتيب سالانه حدود 200 ميليون قطعه بچه‌ماهي سفيد در درياي مازندران رها مي‌شوند كه خود داراي چند صد ميليون تومان بار مالي است. با همة اين احوال هنوز مشخص نيست كه چند درصد از اين بچه ماهي‌هاي رها شده به دريا رسيده و به سن بلوغ مي‌رسند، زيرا اغلب آنها قبل از رسيدن به دريا از بين رفته يا طعمه ماهي‌هاي ديگر مي‌شوند. جهت افزايش بازدهي اين فعاليت، بايد بچه‌ماهي‌ها را در سن و وزن خاصي رها نمود كه اين سن و وزن هنوز به طور دقيق معلوم نيست و نياز به تحقيقات بيشتري دارد. با استفاده از روش‌هاي مولكولي امكان رديابي بچه‌ماهي‌هاي رها شده در دريا وجود دارد. به اين ترتيب مي‌توان تشخيص داد كه ماهي بالغ صيدشدة امروز همان بچه‌ماهي رها شده دوسال پيش بوده يا خير. اين رديابي به بهينه كردن سن و وزن رهاسازي بچه‌ماهي‌ها كمك زيادي مي‌كند. علاوه بر اين سالانه حدود 300 هزار قطعه بچه ماهي آزاد در رودخانه‌هاي منطقة كلاردشت رها مي‌شوند كه معلوم نيست چند درصد از آنها مجدداً براي تخم‌ريزي به رودخانه باز مي‌گردند. ماهي آزاد به آب بسيار تميز نياز دارد كه بر اثر آلودگي رودخانه‌ها نسل آن نيز در معرض خطر قرار گرفته است؛ بنابراين براي ازدياد نسل آن بايد برنامه‌هاي حمايتي خاصي در نظر گرفته شود. در حال حاضر شواهدي وجود دارد كه ماهي قزل‌آلاي پرورشي، به رودخانه‌هاي زادگاه ماهي آزاد راه يافته‌اند و چون سريع‌الرشد هستند زودتر بزرگ شده و بچه ماهي‌هاي آزاد رها شده را قبل از رسيدن به دريا مي‌خورند. همچون مورد ذكر شده، راه‌حل مسئله اين است كه بچه‌ماهي‌هاي آزاد در سن و وزن مناسب در رودخانه‌ها رها شوند تا از خورده شدن توسط ساير ماهي‌ها جلوگيري به عمل آيد و اين عمل از طريق رديابي مولكولي قابل انجام است؛ زيرا اين بچه‌ماهي‌ها آنقدر كوچك هستند كه امكان شماره‌گذاري يا برچسب‌گذاري بر روي آنها وجود ندارد. ماهي آزاد ماهي پرارزشي است و ارزش سرمايه‌گذاري را دارد. در شرايطي كه قيمت يك كيلو ماهي سفيد حدود دو هزار تومان است، قيمت همان مقدار ماهي آزاد به 15 هزار تومان نيز مي‌رسد. بيوتكنولوژي مي‌تواند از طريق بهينه كردن شرايط رهاسازي، ضمن افزايش توليد اين ماهي پرارزش از انقراض آن نيز جلوگيري نمايد.

6-تشخيص زمان فحل شدن و بارداري دام‌ها 

گوسفند مي‌تواند يك ماه تا 45 روز پس از زايمان دوباره آبستن شود. با استفاده از روش‌هاي بيوتكنولوژي و آزمايش شير گوسفندان مي‌توان گوسفندان آبستن را در گله تشخيص داده و بقيه را از گله حذف نمود و به كشتارگاه فرستاد، بدين ترتيب بار چرا در مرتع كاهش مي‌يابد. نگهداري گوسفند بالغي كه قدرت زاد و ولد نداشته باشد، توأم با صرف هزينه است و اين به معني زيان مي‌باشد. در مورد گاو نيز تشخيص زمان فحل شدن بسيار مهم است، زيرا فاصلة هر بار فحل شدن تا مرتبة ديگر 21 روز است. حال اگر يك گاو در زمان مناسب تلقيح نشود، بايد به مدت 21 روز يعني رسيدن به زمان فحل شدن دوباره، مورد تعليف و مراقبت قرار گيرد كه هزينه‌هاي سرباري براي دامپروري محسوب مي‌شود (روزي 2500 تومان براي هر رأس گاو). تشخيص زمان تخمك‌گذاري و آمادگي براي لقاح (زمان فحل شدن) از طريق روش‌هاي بيوتكنولوژي و آزمايش شير گاو قابل انجام است؛ فقط بايد اين سيستم‌ها طراحي و مكانيزه شوند. در حال حاضر، هم متخصصين الكترونيك و هم متخصصين بيوتكنولوژي در كشور وجود دارند، بنابراين مي‌توان با تشكيل تيمي از اين دو تخصص و يا گرايش‌هاي وابسته، اين سيستم‌ها را در ايران نهادينه كرد.

7-شناسايي والدين برتر 

يكي از مهمترين اصول تلقيح مصنوعي دام‌ها، استفاده از والدين مطلوب مي‌باشد. به‌عنوان مثال، گاهي اوقات از يك گاو در سطح وسيع اسپرم‌گيري شده و حتي به كشورهاي ديگر نيز صادر مي‌شود، در چنين مواردي بايد دام مذكور از لحاظ خصوصيات مطلوب و نامطلوب ژنتيكي آزمايش و تأييد شده باشد. وجود يك صفت نامطلوب در يكي از والدين، در طيف وسيعي از نتاج ظاهر مي‌شود و زيان جبران‌ناپذيري به بار مي‌آورد. امروزه با استفاده از تكنيك‌هاي مولكولي، انجام اين گونه تست‌ها و شناسايي والدين برتر امكان‌پذير شده است و در كشورهاي پيشرفتة دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

8- تعيين رابطة خويشاوندي

در دامپروري صنعتي و پيشرفته، شجره‌نامة هر دام بايد مشخص شده باشد. اين مسئله از حيث تعيين رابطة خويشاوندي بين دام‌هاي يك دامداري بسيار مهم است و مي‌تواند براي پيش‌بيني ميزان هتروزيس (قدرت هيبريد) و اينبريدينگ (هم‌خوني) مورد استفاده قرار گيرد؛ ضمن اينكه تعيين‌كنندة صفات مطلوب و نامطلوب به ارث برده شده از والدين نيز مي‌باشد؛ صفاتي كه ممكن است در يك دام ظاهر نشوند ولي مطالعة شجره‌نامه مشخص كند كه دام مذكور ناقل آن صفت است. اطلاع از وجود چنين دام‌هايي كه ناقل صفات نامطلوب هستند بسيار مهم است؛ زيرا با خارج نمودن آنها از چرخه توليدمثل، مي‌توان آن صفت را از دامپروري حذف نمود. با استفاده از روش‌هاي بيوتكنولوژي به راحتي مي‌توان والدين و روابط خويشاوندي دام‌ها را تعيين نمود و در مديريت دامپروري از اين اطلاعات بهره جست.

9- همسانه‌سازي (كلونينگ) دام‌هاي برتر 

اگر يك دام با خصوصيات مطلوب و استثنايي در گله يافته و يا توليد شود، تكثير آن به تعداد زياد و سريع مي‌تواند ارزش اقتصادي بالايي را به‌وجود آورد. روش‌هاي معمول ازدياد نسل و استفاده از تكثير جنسي، ضمن اينكه به كندي صورت مي‌گيرد توأم با تفرق صفات است. براي رفع اين مشكل مي‌توان از توليدمثل غيرجنسي يا همسانه‌سازي استفاده نمود. البته در شرايط كنوني كه شمار اندكي از كشورها در سطح دنيا به اين تكنولوژي دست يافته‌اند، اين فناوري نمي‌تواند براي كشور ما به‌عنوان يك هدف كوتاه‌مدت مطرح شود، به ويژه اينكه هنوز تكنيك‌هاي ساده‌تر و بسيار كاربردي بيوتكنولوژي در ايران مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. با اين حال، روش مذكور به عنوان يك دورنما در بيوتكنولوژي دام قابل تأمل و برنامه‌ريزي است.

نتيجه‌گيري

مثال‌هاي ذكر شده و ده‌ها مورد ديگر، مبين اين نكته هستند كه بيوتكنولوژي دام در كشور از مزيت نسبي برخوردار است. با توجه به اين موضوع مي‌توان بيوتكنولوژي دام را به‌عنوان يكي از اولويت‌هاي اصلي بيوتكنولوژي دركشور محسوب نمود، به ويژه اين‌كه از اهميت اقتصادي قابل‌قبولي نيز برخوردار است. با توجه به وجود مشكلات متعدد در اين بخش از بيوتكنولوژي، به نظر مي‌رسد روند توجه به بيوتكنولوژي دام در كشور در حد قابل قبولي نبوده و براي جبران عقب‌ماندگي‌هاي موجود بايد اقدام عاجل و قاطع صورت گيرد.

منبع: شبكه تحليل­گران تكنولوژي ايران

ديدگاه دكتر نجاتي هيات علمي گروه علوم دامي دانشگاه تهران

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦

خالق دالی - اولین گوسفند شبیه سازی شده - تصمیم گرفته است مسیر تحقیقات خود در زمینه شبیه سازی را ترک کند و تکنیک جدیدی را که دانشمندان ژاپنی با استفاده از سلولهای بنیادی ارائه کرده اند، دنبال کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "یان ویلمات"، دانشمند انگلیسی که به عنوان "پدر دالی" اولین حیوان شبیه سازی شده از سلولهای بزرگسال، شناخته می شود تصمیم گرفته است به تمام تحقیقات خود درباره شبیه سازی جنین های انسان خاتمه دهد و از تکنیک رقبای ژاپنی خود که امکان ایجاد سلولهای بنیادی بدون نیاز به جنین را فراهم می کند، پیروی کند. براساس گزارش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، ویلمات قصد دارد با استفاده از اشکال دیگر تحقیقات این عرصه برای درمان بیماری هایی مثل "پارکینسون" استفاده کند. این دانشمند که استاد دانشگاه ادیمبرا در اسکاتلند است، تصمیم گرفته از تکنیکی حمایت کند که تیم تحقیقاتی پروفسور "شینا یاماناکا" از دانشگاه کیوتو در ژاپن ارائه کرده اند. این تکنیک می تواند امکانات بهتری را برای توسعه سلولهای مادری برای رشد و حیات بخشیدن به انواع مختلف سلولها ارائه کند. در حقیقت با استفاده از این تکنیک می توان از خود بیمار سلولهایی را برای درمان بسیاری از بیماری ها بدست آورد. این تکنیک جدید که نتایج آن چهارشنبه آینده در یک مجله علمی منتشر می شود، نیازی به استفاده از جنین های انسانی ندارد. انتخاب "ویلمات" می تواند به منزله پایان شبیه سازی با اهداف درمانی باشد که در حقیقت یک عرصه تحقیقاتی است که در سالهای گذشته از جنبه های مختلف علمی، اخلاقی و مالی مورد بحث بوده است. خالق دالی در این خصوص اظهار داشت: "چند هفته قبل تصمیم گرفتم که دیگر انتقال هسته ای را دنبال نکنم. بسیار آسانتر است تکنیکی را که از سوی افکار عمومی پذیرفته شده دنبال کنم."انتقال هسته ای، تکنیکی است که این دانشمند در سال 1997 برای تولد دالی از آن استفاده کرد. به اعتقاد ویلمات، در آینده این تکنیک جدید می تواند امکان کشت سلولهای بنیادی را مستقیما از خود بیمار و به منظور استفاده از آنها برای ترمیم بافت های خراب شده و درمان بیماری های مختلف فراهم کند.

منبع: خبرگزاری مهر

خبر مرتبط در ایسنا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

اولين نمايشگاه تخصصي دام، طيور، آبزيان وصنايع وابسته در محل نمايشگاههاي بين‌المللي استان قزوين برگزار شد. در اين نمايشگاه توليدکنندگان دام و طيورتوليدات و صنايع خود را در قالب 64 غرفه در فضاي به وسعت دو هزار و 100 متر مربع به نمايشگاه گذاشته‌اند.

به گزارش ايانا در اين نمايشگاه توليدکنندگان دام و طيورتوليدات و صنايع خود را در قالب 64 غرفه در فضاي به وسعت  دو  هزار و 100 متر مربع به نمايش گذاشتند.در اين نمايشگاه همچنين فرآورده‌هاي دامي، مکملهاي غذايي و صنايع وابسته به طيور و شيلات به نمايش درآمد. قائم مقام معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزي در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه گفت: در حال حاضر 40 درصد از سهم بخش کشاورزي مربوط به زير بخش دام، طيور و آبزيان است. حسين دوماندي‌نژاد افزود: بخش دام و طيور هم اکنون سالانه 10 ميليون تن محصول دامي و فرآورده‌هاي پروتئيني توليد مي‌کند. وي اظهار داشت: از اين ميزان فرآورده‌هاي توليدي 2 ميليون تن مربوط به توليد مرغ و تخم مرغ، 840 هزار تن گوشت قرمز، 7 ميليون و 500هزار تن شير و 36 هزارتن عسل و آبزيان است.دوماندي‌نژادگفت: براساس برنامه‌ريزي انجام شده و سرمايه‌گذاري که در اين بخش به شکل روزافزون فراهم آمده در مقطعي از زمان قرارگرفته‌ايم که بخش دام به يک رشد خوبي رسيده است. قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزي اضافه کرد: با يک برنامه تنظيم شده قرار بود رشد 6 درصدي در اين بخش داشته باشيم که با حمايتهاي مردم به رشد 10 درصدي رسيده‌ايم.به گفته وي وجود ظرفيتها و استعدادهاي بالقوه در استان قزوين زمينه‌ساز برگزاري نمايشگاه تخصصي دام و طيور در اين استان شد. معاون برنامه‌ريزي استانداري قزوين گفت: استان قزوين يک قطب صنعتي و کشاورزي و نقطه اشتراک کشاورزي و صنعت تکنولوژي است.اصغر حمزه‌اي افزود: اولين استراتژي استان گسترده‌ کردن حضور تکنولوژي جديد در بخش صنعت دام و طيور است يکي از ضعفهاي مجموعه صنعت دام و طيور کامل نبودن زنجيره توليد است که اين ضعف باعث واردکردن آسيب و ضرر به توليدکنندگان مي‌شود. حمزه‌ي ادامه داد: بايد شرايط لازم را براي توليدکنندگان فراهم کرد تا مواد اوليه نهاده‌ها و خوراک مورد نياز دام و طيور را در مجموعه خود توليدشود تا دچار مشکل نشوند.رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان قزوين هم گفت: اين استان در زمينه توليد تخم مرغ رتبه سوم، مرغ اجداد، جوجه يکروزه گوشتي و تخمگذار رتبه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده است. دکتر محمد رضا صفري افزود: برگزاري اين نمايشگاه بيانگر حضور دانش و تکنولوژي در بخش دام و طيور است.

 منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٦

دانشمندان براي توليد روغن ماهي در محصولات كشاورزي نظير شلغم روغني از مهندسي ژنتيك بهره مي‌گيرند. اين شيوه رويكرد جديدي براي بهبود تغذيه فراهم مي‌كند. به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس ديلي، محققان اثبات كردند محصولاتي كه حاوي ژنهاي موجودات دريايي هستند مي‌توانند اسيدهاي چرب امگا ‪ ۳‬كه بطور طبيعي در روغن ماهي يافت مي‌شود توليد كنند. دانشمندان مركز تحقيقات روتامستد در شمال لندن ژنهاي مهمي را از گونه‌هايي از يك جلبك دريايي تك سلولي ميكروسكوپي موسوم به "‪pseudonana‬ ‪ "Thalassiosira‬جدا كردند سپس اين ژنها را به محصولاتي مانند بذر كتان و شلغم روغني تزريق كردند و دريافتند اين گياهان مي‌توانند در دانه‌هاي چرب خود اسيد چرب امگا سه توليد كنند. "جاناتان ناپير" سرپرست اين گروه تحقيقاتي چنين كاري را عملي دانست و افزود در مطالعات انجام شده بر روي گياهان و محصولات گياهي معلوم شد امكان توليد روغن ماهي وجود دارد. نگراني‌هاي ناشي از كاهش تدريجي ذخاير ماهي و آلودگي دريايي محققان را به جستجوي منبع جايگزيني براي اسيدهاي چرب زنجيره بلند امگا ‪ ۳‬هدايت كرده است. اسيد چرب امگا ‪ ۳‬را نه تنها ماهي‌ها بلكه ميكروب‌هاي دريايي كه اين جانوران مصرف مي‌كنند نيز توليد مي‌نمايند. دانشمندان قصد دارند در تلاش براي توليد گوشت شير و تخم مرغ غني از امگا ‪ ،۳‬حيواناتي مانند مرغ و گاو را با روغن‌هاي تراريخته تغذيه كنند.

منبع: ایرنا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦

با اجراي يك طرح داروي طبيعي از پودر كرم ابريشم در كاهش ميزان قند خون توليد مي‌شود. مسئول آزمايشگاه مركز تحقيقات كرم ابريشم ضمن بيان اين مطلب به خبرنگار ايانا گفت: طرح تاثير استفاده از پودر كرم ابريشم در كاهش ميزان قند خون در موش هاي مبتلا از ماه آينده اجرا مي‌شود. اسماعيل كامران كاهش توليد پيله و هزينه‌هاي بالاي نيروي انساني را از ضرورتهاي اجراي طرح عنوان كرد و افزود: در اين طرح پودر كرم ابريشم تهيه شده به مدت دو ماه در روزهاي متفاوت در جيره غذايي موش‌هاي مبتلا به بيماري قند خون قرار مي‌گيرد. وي با اشاره به اينكه در مراحل بعدي مكانيسم اثر پودر كرم ابريشم در موش‌ها بررسي مي‌شود، تصريح كرد: نتايج طرح پس از تاييد مراجع ذي‌ربط مي‌تواند به عنوان داروي طبيعي در كاهش ميزان قند خون افراد مبتلا به ديابت مورد استفاده قرار گيرد. كامران با بيان اين مطلب كه نوغاندار در 5 روز آخر سن پنجم پرورش كرم ابريشم هزينه زيادي را متحمل مي‌شود، خاطر نشان كرد: در طرح مذكور براساس معيارها داروهاي روز سوم از سن پنجم گرفته مي‌شود و اين به نفع نوغان‌دار است. اين كارشناس اعتبار اجراي طرح در دو سال اول را حدود 8 ميليون تومان اعلام كرد و ادامه داد: داروي طبيعي توليد شده در اين طرح مي‌تواند به توليد صنعتي نيز برسد.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - یکشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٦

سلولهای سوختی میکروبی تولید شده از گاوها می توانند روزی به کمک بشر آمده و به عنوان منابع ارزشمند و جایگزین انرژی نظیر برق مورد استفاده قرار گیرند. این ایده رویایی است که به واسطه تلاش محقق ایرانی دانشگاه اوهایو در آمریکا در آستانه تبدیل شدن به یک واقعیت عینی است.

این سلول سوختی میکروبی کوچک در حقیقت طرحی از مدل بزرگتری است که محققان چند سال پیش آن را ارایه کرده بودند. حمید ریسمانی یزدی گفت: این سلول سوختی یک چهارم اندازه مدل اصلی ابعاد داشته با این حال می تواند تا سه برابر انرژی الکتریسیته تولید کند. آزمایشات انجام شده نشان می دهند برای شارژ باتری قلمی به دو مورد از این سلول های سوختی جدید نیاز است و این در حالی است که برای شارژ این باتری در گذشته باید از چهار مورد سلول سوختی قدیمی استفاده می شده است. به گزارش مهر، ریسمانی یزدی محقق اصلی این پروژه است. منبع قدرتی این سلول ها از سلولز تفکیک شده ای حاصل می شود که به وسیله طیف وسیعی از باکتری ها در مایع شکمبه گاو تولید می شوند. محققان این پروژه برای تولید برق یکی از بخش های یک سلول سوختی را با استفاده از سلولز و مایع شکمبه پر کردند. این محقق ایرانی افزود: در این فرآیند با شکسته شدن سلولز به وسیله باکتری، انرژی الکتریسیته تولید می شود. سلولز در مزارع به وفور یافت می شود. می توان این ماده را به میزان قابل توجه در باقیمانده محصولات کشاورزی در مزارع جمع آوری کرد. همچنین می توان برای جمع آوری سلولز به سراغ کاغذ باطله ها و فرآورده های چوبی رفت. به گزارش مهر، هم اکنون این محقق ایرانی و تیم همراهش به دنبال انجام اصلاحاتی در سلول های سوختی میکروبی خود هستند و درعین حال تلاش می کنند تا تشخیص دهند چگونه می توان حجم انبوهی از میکروب های شکمبه گاو را در آزمایشگاه برای استفاده های گسترده در تولید برق به کار برد. به گزارش خبرگزاری مهر ، حمید ریسمانی یزدی دانشجوی دکتری رشته غذا، کشاورزی و مهندسی زیست شناسی در کالج غذا، کشاورزی و علوم زیست محیطی دانشگاه دولتی اوهایو در آمریکا به همراه تیمی از محققان زبده این دانشگاه از مایع غنی از میکروب به دست آمده از گاو برای تولید الکتریسیته درسلول های سوختی کوچک استفاده کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - یکشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٦

به گزارش خبرگزاری مهر، پرورش این موش ژنتیکی با همکاری نزدیک و چندین ساله پروفسور ریچارد هانوسن و پروین حکیمی از دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا صورت گرفته و پیش بینی می شود تحول نوینی در دنیای تحقیقات مهندسی ژنتیک ایجاد کند. تیمی از محققان علوم ژنتیکی از جمله پروین حکیمی محقق ایرانی دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا با استفاده از تکنیکهای نوین مهندسی ژنتیک موش قدرتمند سرعتی را پرورش داده اند که توانایی دویدن با سرعت 6 کیلومتر بر ساعت را دارد. این دستاورد تحولی نوین در دنیای تحقیقات مهندسی ژنتیکی ایجاد کرده است. این موش مهندسی شده ژنتیکی در عین حال که می تواند خیلی سریعتر از موش های عادی بدود، حدود 60 درصد موش های معمولی غذا می خورد بدون آنکه چاق شود. همچنین این موش طول عمر بیشتری نیز دارد. به گزارش مهر، ریچارد هانسون سرپرست این تیم تحقیقاتی که نتایج تحقیقات خود را در Journal of Biological Chemistry  منتشر کرده است، توضیح داد: کلید این تبدیل در یک ژن نهفته است که نقش مهمی در تولید آنزیم "فسفو ننول پیروات کربوکسیناز" (PEPCK-C) ایفا می کند. پروین حکیمی دیگر محقق اصلی این پروژه که طی 5 سال گذشته تلاش و تحقیقات زیادی در این پروژه کرده است معتقد است با استفاده از این دستاورد درک روشنی از عملکرد فیزیولوژیکی و سوخت و سازی PEPCK-C در بافت های ماهیچه استخوانی حاصل می شود. تلاش این محققان در پروژه 5 ساله منجر به تولید بالغ بر 500 موش تندرو ژنتیکی شده است. از ابتدا بدیهی بود که این موشها تفاوت زیادی با موشهای دیگر خواهند داشت. از همان ابتدای تحقیقات شاهد بودیم موشهایی که به این ترتیب پرورش داده می شوند مدت قابل توجه و چند ساعته ای را بدون وقفه در قفسهای کوچک به دویدن می پردازند. به گفته این محقق ایرانی بررسیهای بعدی نشان داده اند که این موشها در قفس های محصور خود تا 7 برابر فعال تر و پر جنب و جوش تر هستند. نکته جالب توجه این است که این توانایی تا دو سالگی در موش ها ادامه دارد حال آنکه این سن برای موشها سن پیری محسوب می شود. به گزارش مهر، این ابر موشهای سرعتی انرژی لازم برای دویدن را از سوزاندن اسیدهای چرب و با توانایی تولید میزان محدودی اسید لاکتیک تامین می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٦

گروهی از دانشمندان آمریکایی و نروژی با بررسی 12 ژنوم گونه ای از مگس سرکه موفق شدند ژن های کاربردی و مکانیزم های تنظیم ژنتیکی این نوع ارگانیسم را شناسایی کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، دو گروه از دانشمندان موسسه تحقیقات پزشکی زیستی "وایت هد" در موسسه تکنولوژی ماساچوست در کمبریج ماساچوست و موسسه MIT/Broad کمبریج در تحقیقات جداگانه ای که نتایج آنها در مجله Genome Research منتشر شده است، موفق شدند با بررسی 12 ژنوم مگس سرکه به درک بهتر ژن های کاربردی و مکانیزم های تنظیم ژنتیکی مگس سرکه " دروسفیلا ملانوگاستر" که مهمترین ارگانیسم استفاده شده در تحقیقات ژنتیکی است، کمک کنند. در تحقیق نخست که به سرپرستی "دیوید بارتل" از موسسه "وایت هد" انجام شده است، این دانمشندان توجه خود را روی "میکرو آر ان آ" (miRNA) معطوف کردند. "میکرو آر ان آ" مولکول بسیار کوچکی از RNA است که توسط DNA گیاهان و حیواناتی که عملکرد تنظیم ژنی دارند، رمزگذاری می شود. در سالهای اخیر کشف های مختلفی درباره این مولکول انجام شده است. در این خصوص دیوید بارتل توضیح داد:" بیشتر 59 "میکرو آر ان آ" که ما پیدا کرده ایم نه توسط ما و نه توسط محققان دیگر پیش بینی نشده بودند. این نتایج مزایای استفاده از " حداکثر ظرفیت برتر" (high-throughput) را برای مطالعه مولکولهای کوچک RNA نشان می دهد." بنابراین گزارش، در تحقیق دیگری که به سرپرستی " مانولیس کیلز" از موسسه MIT/Broad انجام شده است، این محققان با کمک روش های رایانه ای و با استفاده از 12 ژنوم مگس سرکه "دروسفیلا" بسیاری از miRNA های جدید را مورد بررسی و پیش بینی قرار دادند. طبقه بندی miRNA های شناسایی شده  یک تنوع چشمگیر را در تنظیم ژنی که این مولکول ها مسئولیت آنها را به عهده دارند، نشان می دهد و نتایج جدیدی در خصوص عملکرد این مولکول ها به محققان ارائه می کند. گونه "دروسفیلا ملانوگاستر" یکی از کاربردی ترین ارگانیسم های استفاده شده در تحقیقات بیولوژیکی است و تحقیقات متعددی که در گذشته انجام شده، با استفاده از متدهای رایانه ای در حدود 14هزار ژنی که برای تنظیم ژنی رمزگذاری می کنند، شناسایی شده اند. اکنون این تیم تحقیقاتی موفق به ارزیابی لیست این ژن ها شده اند و با تجزیه این 12 ژنوم موفق شند تکامل ژن های رمزگذار را شناسایی کنند. این استراتژی برای ارزیابی لیست های فعلی و شناسایی ژن هایی که ممکن است بعدها کشف شوند، بسیار موثر است. همچنین در تحقیق سومی که به سرپرستی "بوریس لنهارد" از دانشگاه برگن در نوروژ با استفاده از مواد ژنومیک این پشه و مواد ژنومیک 12 دورسفیلا، میکروسنتز کنترل شده توسط GRB را در دامنه تکاملی این حشرات بررسی کردند.GRB یا "بلوک های تنظیمی ژنومیک" در مهره داران، میکروسنتز ژن های حاضر روی کروموزم ها را حفظ می کنند. به گفته این دانشمندان، با استفاده از بررسی میان ژنوم این حشره می توان نشان دادن که تنظیم ژن های توسعه مگس سرکه توسط این بلوک های تنظیمی ژنومیک، یک ویژگی بسیار قدیمی بوده که بطور پرقدرتی در تکامل این حیوانات موثر است.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - جمعه ۱۸ آبان ۱۳۸٦

اعتبارات مربوط به سرمايه در گردش واحدهاي دام و طيور از محل تبصره دو قانون بودجه به بانكهاي عامل استان گلستان ابلاغ شد. به گزارش ايانا، بنا به اعلام معاونت امور دام سازمان جهاد كشاورزي استان گلستان جمع اين اعتبارات تسهيلاتي، 368 ميليارد و 641 ميليون ريال است كه بيش از 138 ميليارد ريال آن براي واحدهاي پرورش طيور، بيش از 134 ميليارد ريال آن برای واحدهاي پرواربندي دام گوشتي و مبلغ 960 ميليارد ريال بقيه هم براي توسعه واحدهاي گاو شيري در نظر گرفته شده است. این گزارش می­افزاید متقاضيان اين گونه اعتبارات مي‌توانند برای دريافت اين تسهيلات به مديريت جهاد کشاورزی شهرستانهاي استان گلستان مراجعه كنند.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٦

در حالی که هنوز بیش از شش ماه به برگزاری دهمین کنگره ژنتیک ایران مانده است، فعالیت‌های اجرایی برای برگزاری موفق این همایش ملی آغاز شده است. فراخوان اول این کنگره که اول تا سوم خرداد ماه ۱۳۸۷ برگزار می‌شود، با شمارگان ۵۰۰۰ نسخه چاپ و برای اعضای انجمن ژنتیک ایران ارسال شده است. همچنین این فراخوان در کنگره بیوشیمی توزیع و قرار است در پنجمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران نیز توزیع شود. گفتنی است، این فراخوان برای آن دسته از علاقمندانی ارسال می‌شود که مایلند فراخوان دوم برای آنها ارسال شود، بنابراین آن دسته از محققانی که مایلند دستاوردهای علمی خود را در این کنگره ارائه دهند، لازم است که پرسشنامه موجود در این فراخوان را تکمیل و به آدرس دبیرخانه انجمن واقع در انستیتو پاستور ایران ارسال نمایند.

منبع: سرویس خبری ژنتیک و بیوتکنولوژی ایران

 

تاریخ های مهم:

زمان برگزاری کنگره: ۱-۳ خرداد ۱۳۸۷

آخرین مهلت ارسال خلاصه مقالات: ۳۰ دی ۱۳۸۶

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - سه‌شنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٦

از جمله عمده ترین مسائل جهانی در ارتباط با بازاریابی، فروش و صادرات گوشت، همانا کیفیت گوشت تولیدی و مطابق با ذائقه های مختلف مصرف کننندگان، می باشد. در قرن اخیر، صنعت پرورش و تولید حیوانات گوشتی به سوی تولید گوشت بدون چربی، تولید بیشتر و نتیجتاً افزایش گوشتهای مطبوع و حاوی تردی کافی، حرکت می کند. امروز توجه به تردی گوشت(Meat tenderness) از مواردی است که همواره شرکتهای تجاری جهانی را در یافتن راهکارهای مناسب در جهت ارتقا کیفیت این پارامتر، به رقابت واداشته است. از مشکلات کنونی در این رابط، فقدان روش طبقه بندی صحیح لاشه، بر اساس تردی نهایی گوشت می باشد. روشهای پیشنهادی اخیر نظیر سیستم طبقه بندی USDA به میزان کافی در پیش بینی تردی گوشت کارآئی ندارند و بنابراین نیاز به روشهایی جدید که بتواند گوشت را از لحاظ تردی رتبه بندی نمایند، همواره احساس شده است. بکارگیری روشهای ابداعی جدید در کنار روشهای سنتی قبلی و معمول رتبه بندی گوشت، قطعا در بهبود کیفیت و تردی گوشت موثر واقع خواهند گردید. از جمله پارامترهایی که قبل از ذبح دامهای اهلی، بر تردی و کیفیت گوشت موثر می باشد، می توان به تغدیه، استرس، ژنتیک، جنس، مدیریت اشاره کرد و از جمله فاکتورهایی که پس از ذبح حیوان با تردی و کیفیت گوشت نهایی مرتبط هستند، می توان زمان پیری پس از جمود نعشی، تحریک پذیری الکتریکی ماهیچه، pH ، لرزش ماهیچه در موقع ذبح، مقدار رگ وپی، دفعات انجماد و ذوب گوشت و بالاخره روشهای پخت گوشت را نام برد. در تهیه خوراک کباب که مطلوب ذائقه هر ایرانی است کیفیت گوشت خریداری شده از اهمیت عمده ای برخوردار است. معمولا گوشت دام نر از ارزش اقتصادی بالاتری نسبت به دام ماده برخوردار است چرا که دام ماده به منظور تولید مثل پرورش داده می شود و طبیعتا ذبح آن در 7 الی 8 سالگی صورت می پذیرد یعنی زمانی که ضخامت فیبرهای ماهیچه ای افزایش یافته و سطح کلاژن بالایی را برخورد دار می باشد. موضوع مطالعه فوق استفاده از تکنیک ساده برای تعیین جنسیت قطعات گوشت عرضه شده در قصابیها و ارزیابی صحت و سقم فروشنده مبنی بر نر جنس حیوان ذبح شده می باشد. نمونه های قطعات گوشت از 10 مغازه قصابی در سطح استان (سه نمونه از هر مغازه) به طور تصادفی اخذ گردیده و استخراج DNA به کمک روش Boom (1989) و واکنش زنجیره پلی مراز (PCR) در ابتدا برای تکثیر قطعه ای از ژن لپتین (کنترل) و سپس جهت تکثیر قطعه 307 جفت بازی از ناحیه ای از کروموزوم Y به نام لوکوس BRY1 گاوی انجام گرفت. نتایج حاصل از بررسی نشان داد که در بیشتر موارد عرضه کنندگان گوشت از صداقت لازم با مشتری برخوردار نبوده و از فروش گوشت حیوان جوان و نر شانه خالی می کنند.

نویسندگان: آرش جوانمرد و علی جوادمنش

متن کامل مقاله

منبع: پایگاه زیست شناسی و کشاورزی ایران

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٦

‌‌‌‌امروزه‌ از روش‌ انتقال‌ مستقیم‌ ژنهای‌ کنترل‌ کنندهِ هورمونها به‌ ژنوم‌ حیوانات‌ استفاده‌ می‌شود هر چند مطالعات‌ نشان‌ داده‌ است‌ که‌ انتقال‌ ژن‌ به‌ تنهائی‌ کافی‌ نیست‌ و تنظیم‌ دقیق‌ و بیان‌ یا تظاهر ژن‌نیز لازم‌ است. با انتقال‌ ژن‌ مورد نظر به‌ سیستم‌ ژنتیکی‌ حیوان‌ می‌توان‌ میزان‌ تولید هورمون‌ را به‌ مقدارزیادی‌ افزایش‌ داد. از حیوانات‌ ترانس‌ ژنیک‌ نظیر موش‌ جهت‌ تشخیص‌ بیماریهای‌ مهلک‌ و خطرناک‌نظیر سرطان‌ و کم‌خونی‌ استفاده‌ می‌شود تولید پروتئینهای‌ داروئی‌ نیز توسط‌ حیوانات‌ ترانسژنیک‌امکانپذیر است. برای‌ تولید پروتئین‌ داروئی‌ ابتدا ژن‌ مورد نظر با تکنیکهای‌ ریز تزریقی‌ و غیره‌ به‌داخل‌ جنین تک‌ سلولی‌ تزریق‌ می‌گردد. سپس‌ جنینها را داخل‌ رحم‌ مادران‌ گیرنده‌ جایگزین‌ می‌کنندبه‌ این‌ ترتیب‌ تعدادی‌ از فرزندان‌ متولد شده‌ ترانسژنیک، خواهند بود که‌ قادر هستند ژن‌ را به‌ نسلهای‌بعد انتقال‌ دهند. عیب‌ این‌ روشها اینست‌ که‌ حیواناتی‌ که‌ جدید و پرتولید در نظر گرفته‌ می‌شوندممکن‌ است‌ حاوی‌ ژنهای‌ مطلوب‌ نباشند. ‌‌‌‌یکی‌ از اهداف‌ انتقال‌ ژن‌ در دامهای‌ شیرده، تغییر ترکیبات‌ شیر می‌باشد. مقدار پنیر تولید مستقیما به‌ خصوصیت‌ مقدار کاپاکازئین‌ شیر وابسته‌ است‌ بدین‌ معنی‌ که‌ مایه‌ پنیر فقط‌ کاپاکازئین‌ راسوبسترا قرار می‌دهد و آن‌ را به‌ دو قسمت‌ یک‌ بخش‌ کوچک‌ که‌ 5% وزن‌ کازئین‌ اولیه‌ را دارد و یک‌بخش‌ بزرگتر که‌ پاراکاپاکازئین‌ است‌ تقسیم‌ می‌کند. ‌‌‌‌پاراکازئینات‌ حاصل‌ از محلول‌ مایه پنیر در برابر یون‌ کلسیم‌ حساس‌ بوده‌ و رسوب‌ می‌کندتجزیه‌ کاپاکازئین‌ باعث‌ بهم‌ خوردن‌ تعادل‌ بارهای‌ الکتریکی‌ شده‌ و به‌ دنبال‌ آن‌ مهاجرت‌ کازئینو به‌فاز محلول‌ عامل‌ اصلی‌ و ضروری‌ برای‌ منعقد شدن‌ شیر، می‌باشد. بنابراین‌ افزایش‌ تولید کاپاکازئین‌با تکنیک‌ انتقال‌ ژن‌ یک‌ احتمال‌ منطقی‌ به‌ نظر می‌رسد (4). هدف‌ دیگر در انتقال‌ ژن‌ تغییر لاکتوز شیرمی‌باشد که‌ کمک‌ بزرگی‌ به‌ امکان‌ مصرف‌ شیر توسط‌ بسیاری‌ از افراد است‌ که‌ حساس‌ به‌ لاکتوزهستند و قدرت‌ هضم‌ لاکتوز بعد از مصرف‌ شیر یا مواد غذائی‌ حاوی‌ شیر را ندارند. ‌‌‌‌اگر چه‌ تکنیک‌ انتقال‌ ژن‌ خبر از تولید تعدادی‌ از دامهای‌ پرتولید از لحاظ‌ ژنتیکی‌ را می‌دهد .سیر ترقی‌ آن‌ آهسته‌ است. توسعه‌ نژادهائی‌ از حیوانات‌ که‌ در برابر عفونتها مقاوم‌ هستند وبا روشهای‌ترانسژنیک‌ از مصونیت‌ ایمینولوژیکی‌ توارث‌پذیر برخوردار شوند نیز از اهداف‌ دیگر تولید حیوانات‌ترانس‌ژنیک‌ می‌باشد . ‌‌‌‌شماری‌ از ژنهای‌ کاندیدا که‌ در سیستم‌ ایمنی‌ سهیم‌ هستند همانند ژنهای‌ گیرندهِ سلولهایT ژنهای‌ مربوط‌ به‌ غدد لنفاوی‌ و ژنهای‌ عمدهِ سازگاری‌ بافتیMHC)‌) برای‌ انتقال‌ ژن‌ موردمطالعه‌ قرار گرفته‌اند. یکی‌ از موفقیت‌آمیزترین‌ آزمایشات‌ ترانسژنیک‌ ایجاد خوکهای‌ تولید کنندهِموگلوبین‌ انسانی‌ است‌ به‌ اینصورت‌ که‌ ناحیهِ تنظیم‌ کنندهِ ژن‌ بتاگلوبین‌ در انسان‌ را به‌ دو ژن‌آلفاگلوبین‌ متصل‌ نموده‌ و در نتیجه‌ خوک‌ ترانسژنیک‌ قادر به‌ تولید هموگلوبین‌ انسانی‌ در سلولهای‌خون‌ خود می‌باشد. بوسیلهِ آزمایشهای‌ شیمیائی‌ مختلف، مشخص‌ شده‌ است‌ که‌ هموگلوبین‌ انسانی‌در خوک‌ ترانسژنیک‌ همان‌ خصوصیات‌ هموگلوبین‌ طبیعی‌ انسانی‌ را دارد. البته‌ علی‌رغم‌ این‌ موفقیت‌به‌ هرحال‌ هموگلوبین‌ آزاد ممکن‌ است‌ که‌ جواب‌ مشکل‌ نباشد چون‌ این‌ هموگلوبین‌ قادر به‌ تبادل‌اکسیژن‌ بعد از ورود به‌ گلبولهای‌ قرمز انسان‌ نخواهد بود و معضل‌ تجزیه‌ شدن‌ آن‌ مسئله‌ دیگری‌ است.

‌‌‌‌محدودیتهای‌ فرایند ترانسژنیک‌ در دامهای‌ بزرگ‌ همچون‌ گاو عبارتند از:

- دامهای‌ بزرگ‌ تعداد زیاد تخمک‌ ایجاد نمی‌کنند. کاشتن‌ دوباره‌ جنین‌ دستکاری‌ شده‌ با توجه‌ به‌ اینکه‌ از گوسفند و گاو در هر نوبت‌ حاملگی‌ فقط‌یک‌ فرزند متولد می‌شود کار آسانی‌ نیست. سیتوپلاسم‌ حیوانات‌ اهلی‌ به‌ اندازه‌ای‌ کدر است‌ که‌ مشاهدهِ پیش‌ هسته‌ بدون‌ استفاده‌ از فنون‌ویژه‌ ممکن‌ نیست‌  ‌‌‌‌یکی‌ از ایده‌هائی‌ که‌ بسیار بعید به‌ نظر می‌رسد شناسائی‌ ژنهای‌ مسئول‌ خواب‌ زمستانی‌خرسها وانتقال‌ آنها به‌ گاوهای‌ گوشتی‌ می‌باشد که‌ احتمالا هزینهِ خوراک‌ را به‌ میزان‌ زیادی‌ کاهش‌خواهد داد. ‌‌‌‌در مورد طیور، مسئله‌ ترانس‌ژنیک‌ بصورت‌ مقاومت‌ به‌ بیماریهائی‌ مثل‌ کوکسیدوز، لکوزافزایش‌ کیفیت‌ گوشت‌ یا پایین‌ آوردن‌ کلسترول‌ تخم‌مرغ‌ مطرح‌ می‌شد.  ‌‌‌‌در مورد ماهی‌ تزریق DNA ‌به‌ داخل‌ تخم‌ بارور در شماری‌ از گونه‌ها دیده‌ شده‌ است‌ در ماپیش‌ هسته‌ کاملا در زیر میکروسکوپ‌ قابل‌ روِیت‌ نیست‌ بنابراینDNA به‌ داخل‌ سیتوپلاسم‌تخمهای‌ بارور یا جنینهائی‌ که‌ در مرحلهِ چهار سلولی‌ هستند تزریق‌ می‌شود. ‌‌‌‌بر خلاف‌ پستانداران‌ در ماهی‌ لقاح‌ خارجی‌ است‌ و رشد جنین‌ در آب‌ صورت‌ می‌گیرد. از اینرو نیاز به‌ روشهای‌ لانه‌ گزینی‌ وجود ندارد. جنین‌ می‌تواند با تنظیم‌ دمای‌ تانک‌ زنده‌ بماند. امکان‌بقای‌ تخم‌ ماهی‌ بعد از تزریقDNA بالاست‌ و حدود35 تا 80 درصد می‌باشد و ایجاد ماهی‌ترانس‌ژنیک‌ درصد احتمالی‌ حدود 10 تا 70 درصد دارد .بسیاری‌ از مطالعات‌ اولیه‌ روی‌ماهیهای‌ ترانسژنیک، بر روی‌ آزمایشات‌ انتقال‌ ژن‌ هورمون‌ رشد استوار است‌ .

منبع: سایت مرجع مقالات و آموزش

مقاله مرتبط با این موضوع

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٦

توليد مثل عاملي كليدي در تعيين بازده پرورش گاوهاي شيرده مي باشد. در بهترين شرايط هر ماده گاو، سالانه يك گوساله توليد خواهد كرد. از نظر اقتصادي، باروري معمولا با توجه به فاصله زايش پي در پي دو گوساله ارزيابي مي شود. معيارهاي اندازه گيري بازده توليد مثل، شامل تعداد تلقيحات به ازاي آبستني، ميزان آبستني در ازاي اولين تلقيح، تعداد روزهاي باز و فاصله زايش مي باشد. فاصله زايش مطلوب در بيشتر گاوداريها 12-13 ماه است. در بيشتر گاوداريها درصد آبستني با اولين تلقيح بين 50-60 % است و براي 55% آبستني ها به حدود 8/1 تلقيح براي هر آبستني نياز است. يكي از دلايل مهم اقتصادي نبودن پرورش گاو شيري در استان، پايين بودن راندمان توليد مثلي در گله هاست. ضعف در تشخيص بموقع فحلي و آبستني موجب مي شود تا فحليهاي زيادي در زمان طول عمر اقتصادي گاو از دست برود كه اين امر به خودي خود سبب طولاني شدن فاصله دو زايمان و به تبع آن ضررهاي مالي فراوان به دامداران مي گردد. اين مقاله ترويجي، كه با همكاري كارشناسان مركز تحقيقات و معاونت امور دام و بخش ترويج استان تهيه شده است، سعي دارد كه دامداران استان را با روشهاي سنتي و علمي تشخيص به موقع قحلي و آبستني متعاقب تلقيح آشنا كند.

مفهوم فحلي:
پديده فحلي ، فاصله زماني است كه در طول آن حيوان ماده سر پا مي ايستد تا با حيوان نر جفتگيري كند .اين حالت متعاقب تغييرات هورمونها و به خصوص هورمون استروژن رخ مي دهد. بنابراين فحلي يك پديده رفتاري محسوب مي شود. در صورتيكه زمان بروز فحلي بموقع تشخيص داده نشود و گاو بموقع تلقيح نگردد، دست كم به اندازه يك چرخه فحلي، فاصله گوساله زائي افزايش خواهد يافت. بنابراين مديريت و تشخيص گاو فحل از لحاظ اقتصادي بسيار حائز اهميت مي باشد و مديران واحدهاي پرورش گاوهاي شيرده بايد از تمام امكانات موجود براي تشخيص گاوهاي فحل استفاده كنند. با توجه به توسعه تكنيك تلقيح مصنوعي، به جاي گاو نر خود گاودار بايد عمل فحل يابي را انجام دهد و اينجاست كه بسياري از اشتباهات مديريتي موثر بر باروري گله آشكار مي شود. مشكل مربوط به تشخيص فحلي در گاوهاي ماده به خاطر كوتاه و متغير بودن طول دوره فحلي مي باشد. تشخيص فحلي در صبح زود بلافاصله پس از روشن شدن هوا يا در سپيده دم بيشتر اهميت دارد و اغلب گاوها بين ساعت 2 بامداد تا 5 صبح فحل مي شوند.

جنبه هاي اقتصادي تشخيص فحلي:
يكي از مهمترين جنبه هاي مديريتي در گله هاي بزرگ گاوهاي شيرده ، تشخيص فحلي مي باشد كه هيچ روشي نمي تواند جايگزين بازرسيهاي پياپي و سيستيماتيك براي تشخيص اين حالت گردد. اين حالت 6 الي 30 ساعت طول مي كشد ولي به طور ميانگين براي اكثر گاوهاي ماده اين حالت 12 الي 18 ساعت طول مي كشد.درصد عمده اي از فحليها در شب بين ساعت 6 بعد از ظهر تا 6 بامداد رخ مي دهد.از عواقب تشخيص نادرست فحلي مي توان به گمراهي دامدار در تشخيص فحلي آتي، متحمل شدن هزينه هاي تلقيح نادرست و باز گشت به فحلي مجدد گاو مذكور اشاره كرد. تلقيح گاوي كه در حالت فحلي نيست ، باعث مي گردد كه رحم گاو كه در اين حالت مقاومت كمتري به پاتوژنها دارد، دچار عفونتهاي رحمي گردد. وجود تعداد بي شماري از گاوهاي شيرده در گله هاي تجارتي ،نياز به دستيابي به روشهاي مناسب تشخيص فحلي و استفاده از وسائل كمكي و نوين،براي تشخيص فحلي را همواره بوجود مي آورد.


علائم و نشانه هاي فحلي:
مطمئن ترين نشانه فحلي براي تشخيص گاودار، سر پا ايستادن گاو ماده و اجازه سواري دادن به ساير گاوهاست، در بعضي موارد كه بكرات ديده مي شود اينست كه گاو فحل براي سواري گرفتن از ديگر گاوها تلاش مي كند به طوري كه گاوهاي غير فحل از جهت عقب سعي بر سوار شدن بر گاو ماده فحل را دارند در حالي كه خود گاو ماده از جهات مختلف سعي بر سواري گرفتن از ساير گاوها دارد. از مهمترين علائم فحلي كه دامداران به طور سنتي با اتكا به آنها فحل يابي مي كنند عبارتند از: رفتارهاي غير عادي، عصبي بودن، ناآرامي، تورم فرج و خروج ترشحات آبكي از واژن، كاهش توليد شير و كاهش مصرف خوراك، كنارگيري از گله، انبساط مردمك چشم مي باشد. گاوي كه فحل شده معمولا داراي كپل و كشاله ران آلوده مي باشد و موهاي ابتداي دم آشفته مي باشد. حالت فلهمن(Fleman) از ديگر نشانه هاي فحلي است كه در آن حيوان سر خود را بالا نگهداشته و لبهاي خود را به سوي بال خم مي كند. تجربه دامداران استان عمدتا بر تعيير رفتار عادي گاو فحل اشاره دارد بطوريكه گاوي كه مثلا هميشه پيش از همه وارد شيردوشي مي شود در زمان فحلي آخرين گاوي است كه وارد شير دوشي مي شود. همچنين دامداران استان در فصل زمستان مشاهده نموده اند كه از پشت گاو فحل بخار بر مي خيزد كه اين بخار نتيجه افزايش دماي بدن گاو و به دنبالزياد شدن فعاليت و يا به دليل تعييرات فيزيولوژيكي دوره فحلي است.

منبع: سایت p30world

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٦

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان لابراتوارهای دانشگاه "کیس وسترن ریزرو" در اوهایو موفق شدند با استفاده از مهندسی ژنتیک یک موش آزمایشگاهی اصلاح ژنتیکی شده را ایجاد کنند که استعداد ویژه ای در دویدن دارد. این موش می تواند با سرعت شش کیلومتر برساعت برابر با 20 متر بر دقیقه بدود. در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: "از نظر متابولیکی این موش شبیه با لانس آرمسترانگ، برنده هفت بار جایزه تور دو فرانس است."گروهی از محققان آمریکایی موفق شدند با کمک مهندسی ژنتیک یک موش فوق سریع که توانایی دویدن با سرعت شش کیلومتر بر ساعت را دارد ایجاد کنند. براساس گزارش بی بی سی نیوز، این ابر موش های سرعتی انرژی لازم برای دویدن را از سوزاندن اسیدهای چرب و با توانایی تولید میزان محدودی اسید لاکتیک تامین می کنند. این موش های اصلاح ژنتیکی شده که می توانند پنج برابر سریعتر از موش های نرمال بدوند 60 درصد بیشتر از موش های عادی غذا می خورند و باوجود این چاق نمی شوند و بیشتر از موش های عادی زندگی می کنند. موش های ماده این نوع می توانند تا سن دو سال و نیم تولید مثل کنند که این دوبرابر سن تولید مثل موش های ماده نرمال است. در این خصوص ریچارد هانسون سرپرست این تیم تحقیقاتی که نتایج تحقیقات خود را در Journal of Biological Chemistry  منتشر کرده است توضیح داد: "کلید این تبدیل در یک ژن نهفته است که نقش مهمی در تولید آنزیم "فسفو ننول پیروات کربوکسیناز" (PEPCK-C) ایفا می کند."این محققان توانستند در حدود 500 موش سرعتی را به دنیا بیاورند.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - جمعه ۱۱ آبان ۱۳۸٦

گروهی از محققان یک شرکت تحقیقات ژنتیک در آمریکا با استفاده از مهندسی ژنتیک گربه ای ایجاد کرده اند که یک متر و 20 سانتی متر قد و در حدود 15 کیلوگرم وزن دارد و می تواند تا 25 سالگی عمر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از متخصصان ژنتیک شرکت " لایف استایل پتس" در کالیفرنیا با استفاده از مهندسی ژنتیک عجیب ترین گربه دنیا را با ویژگی های نادر ایجاد کرده اند. این گربه شگفت انگیر که "آشیرا" نام دارد، به ارتقاع یک متر و 20 سانتی و وزن 15 کیلوگرم است. این گربه که می تواند تا سن 25 سالگی زنده بماند، پوستی شبیه به پوست پلنگ دارد و از نظر ویژگی های رفتاری بیشتر از آنکه به گربه شباهت داشته باشد، شبیه به "یوزپلنگ آمریکایی" است. این "ابر گربه خانگی" ثمره ترکیب ژنتیکی بین گربه آفریقایی، یوزپلنگ آسیایی و یک گربه خانگی اروپایی است. این گربه عجیب را می توان بصورت آنلاین به قیمت بین 22 هزار تا 28 هزار دلار (بین 15 هزار و 300 تا 19 هزار و 500 یورو) خریداری کرد. آشیرا همچنین در یک نمونه ویژه هم برای کسانی که به پوست و موی گربه حساسیت دارند، ایجاد شده که قیمت آن 6 هزار دلار بیشتر از نمونه اول است. گربه دوستانی که می خواهند این گربه عجیب را خریداری کنند، باید درحدود 9 تا 12 ماه در لیست انتظار منتظر نوبت باشند و پیش از تحویل گربه خود باید هزارو 500 دلار نیز برای هزینه حمل و نقل بپردازند. در این خصوص "سیمون بوردی"، رئیس انگلیسی این شرکت کالیفرنیایی اظهار داشت:" این گربه ها بسیار گران هستند اما ما تعداد زیادی از آنها را در آمریکا، آسیا و روسیه فروخته ایم."به گفته متخصصان این شرکت، آشیرا با وجود ظاهر بزرگ و ترسناک بسیار آرام و دوست داشتنی است و می تواند دوست خوبی برای کودکان باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

سایت  life style pets 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - جمعه ۱۱ آبان ۱۳۸٦

دکتر یانیش، استاد برجسته آمریکایی و یکی از 10 دانشمند برتر جهان، طی مقاله‌ای در مجله علمی «نیچر» با تمجید از موفقیت‌های پژوهشگران ایرانی در حوزه سلول‌های بنیادی از عدم امکان ویزا به دانشمندان ایرانی برای شرکت در مجامع علمی آمریکا و اندک بودن همکاری‌های علمی آمریکا با ایران در مقایسه با اروپا انتقاد و جامعه علمی را به مبارزه با روند کنونی و تلاش در جهت تغییر آن فراخواند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مجله «نیچر» با ضریب تاثیر 6/26 یکی از مجلات معتبر علمی دنیا و از قدیمی‌ترین آنهاست که مقالاتی که در آن چاپ می‌شود دارای نوآوری بالا بوده و بعدها منشا اثری در علم به صورت فراگیر دارند و چاپ مقاله در این مجله برای دانشمندان یک افتخار و اعتبار بزرگ است. رادلف یانیش، عضو موسسه تحقیقاتی Whitehead است و زمینه مطالعاتی وی دستکاری و کنترل تجلی ژنهاست. وی دارای صدها مقاله است که تنها در سال 2007 تاکنون 8 مقاله در مجلات بسیار معتبری همچون نیچر و سل به چاپ رسانده و به تازگی موفق به تمایز سلول‌های فیبروبلاست پوستی موش به سلول‌های بنیادی جنینی شد. مجله نیوزویک در آخرین ارزیابی از دانشمندان جهان او را یکی از 10 دانشمند برتر جهان معرفی کرده است. استاد یانیش، شهریور گذشته میهمان و سخنران مدعو هشتمین کنگره و جشنواره بین‌المللی رویان بود که از سوی پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی برگزار شد. او در هنگام اقامت در ایران به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و پس از بازگشت به کشور آمریکا در مقاله‌ای در مجله نیچر جنبه‌های مختلف سفر به ایران و شرکت در کنگره و بازدید از پژوهشکده رویان را بیان کرده است. او در این مقاله می نویسد: «روزی که می خواستم به ایران بیایم همه همکاران من را از این کار منع کرده و ایران را مکانی نا امن توصیف کرده بودند که حاصل تبلیغات مسموم بوده است.» یانیش می‌گوید: «وقتی به ایران آمدم از سفر توریستی یکی از شهرهای بزرگ آمریکا بیشتر احساس امنیت می‌کردم. در ایران چیزی ندیدم مگر اشتیاق به علم و مهمان‌نوازی.» وی در ادامه مقاله‌اش به وضعیت پژوهش‌های سلول‌های بنیادی در ایران پرداخته و ضمن اظهار خوشحالی از حمایت مسئولان عالی نظام از پژوهش، موانع پژوهش در ایران که ناشی از تحریم‌های آمریکا و بعضا جامعه اروپاست را تحلیل کرده است. این دانشگر برجسته با اظهار تاسف از وضعیت پیش آمده در اثر تحریمها و تبلیغات نادرست، عدم اعطای ویزا به دانشمندان ایرانی برای شرکت در محافل علمی آمریکایی و نیز اندک بودن همکاریهای علمی آمریکا با ایران در مقایسه با اروپا را به ضرر همه مردم دانسته و جامعه علمی را دعوت به تغییر و مبارزه با روند کنونی کرده است. در این مقاله که مزین به عکس او به همراه دکتر بهاروند و محققان زن رویان با حجاب اسلامی و نیز عکسی از مسجد شیخ لطف الله اصفهان است، گزارشی کامل از کنگره و تحقیقات پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی آورده شده است.

منبع: ایسنا

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - جمعه ۱۱ آبان ۱۳۸٦

موفقيت دانشمندان در تهيه نقشه ژنوم گربه خانگي و شناسايي ژنتيكي هفتمين پستاندار، راهگشاي پيشرفتهاي تحقيقاتي جديد در انسان خواهد بود. به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، پژوهشگران توالي دي‌ان‌آ يك گربه چهارساله به نام "سينامون" را كه اعقاب آن به سوئد مي‌رسد تعيين كردند. اين يافته‌ها در مجله "‪ "Genome Research‬منتشر شده است. سينامون يكي از جمله پستانداران مورد آزمايش است كه تحت بررسي‌هاي تطبيقي قرار دارند. تشابه ژنوم گربه و ‪ ۶‬پستاندار ديگر كه به تازگي تكميل شده است يعني انسان، شامپانزه، موش، موش صحرايي، سگ و گاو امكان شناسايي ‪ ۲۰‬هزار و ‪ ۲۸۵‬ژن در ژنوم گربه را هموار ساخته است. اين مقايسه همچنين صدها تغيير كرموزومي را در سويه‌هاي مختلف پستانداران كشف كرد كه از حدود ‪ ۱۰۰‬ميليون سال پيش از يك نياي كوچك منشعب شدند. گربه خانگي فرصتهاي ارزشمندي براي مطالعه بيماريهاي انساني فراهم مي‌كند و تهيه نقشه ژنوم اين حيوان به پيشرفتهاي پزشكي مي‌انجامد. قابليت مطالعه بيماريهاي انساني از طريق الگوي گربه باعث شد موسسه ملي تحقيقات ژنوم انسان سه سال پيش طرح تعيين توالي ژنوم گربه را تصويب كند. در گربه‌هاي خانگي بيش از ‪ ۲۵۰‬بيماري ارثي طبيعي مشاهده شده است كه بسياري از آنها با آسيب شناسي ژنتيكي در انسان شباهت دارد. از جمله حوزه‌هاي مهم تحقيق، ويروس نقص ايمني گربه ‪ FIV‬است كه خويشاوند ژنتيكي ويروس اچ آي وي عامل ايدز است و نيز بيماري پيش‌رونده چشمي رتينيت كه مي‌تواند به نابينايي بينجامد در انسانها نيز شايع است. محققان توانستند صدها هزار واريان ژنتيكي را بررسي كنند. اين واريان‌هاي ژنتيكي براي تعيين اساس ژنتيكي بيماريهاي ارثي شايع كاربرد دارند. اين واريان‌ها مي‌توانند براي آزمايش نسب، مطالعه تكامل تدريجي از جمله بازسازي فرايندهاي اهلي‌سازي و سازگاري زيست بوم شناختي در بين گربه‌هاي بزرگ مفيد باشد. براساس تحقيقات استفان اوبريان كه تاحدودي بر تحقيقات ژنوم گربه متكي است و درماه ژوئن منتشر شد ، اولين گربه خانگي يك شكارچي موشها بوده است كه با انسان دوست بوده است و ‪ ۱۰‬هزار سال پيش در خاورميانه مي‌زيسته است. محققان همچنين توانسته‌اند منشاء ‪ ۱۰۰‬هزار سال پيش اولين نياي گرب‌هها را بيابند، اما هيچ شواهدي دال بر اهلي‌سازي طي اين دوره وجود ندارد. دانشمندان اميدوارند توالي ژنتيكي گربه به يافتن درمانهاي موثرتر براي بيماريهاي اين جانور دست آموز بينجامد.

منبع: ایرنا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - جمعه ۱۱ آبان ۱۳۸٦

به گزارش ایانا از روابط عمومی حفاظت محيط زيست استان اذربایجان شرقی، در نخستین نشست هم انديشي با استادان دانشگاه و محققان مراكز تحقيقاتي كشاورزي و منابع طبيعي استان، برای تصميم­گیری درباره ايجاد بانك ژن اعلام شد: حفاظت واقعي از گونه هاي گياهي و جانوري بايد در مناطق و زيستگاههاي طبيعي صورت پذيرد، اما وقوع حوادثي همچون حريق جنگلها، شكار بي­قاعده و تخريب مناطق و عرصه هاي طبيعي و آمارهاي تكان دهنده­اي كه از انقراض گونه­ها در مقالات علمي منتشر مي شود، ايجاد بانك ژن محيط زيست را امري ضروري كرده است .از این رو سازمان حفاظت محيط زيست در سه نقطه از كشور ايجاد این بانک را در دستور كار خود قرار داده و استان آذربايجان شرقي به لحاظ ظرفيتهاي بالاي علمي و غناي تنوع زيستي در منطقه حفاظت شده ارسباران، به عنوان مركز ژن شمال غرب كشور تعيين شده است. در این جلسه دكتر حسن منيري فر رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان ضمن اشاره به اهميت موضوع گفت: در سالهاي گذشته سازمان حفاظت محيط زيست صرفاً نقش حفاظت فيزيكي در عرصه هاي طبيعي را عهده­دار بود كه اين نگرش بايد به حفاظت علمي و تحقيقي در مناطق و حفظ و تكثير ژن در آزمايشگاه تبديل شود. دكتر سيد ابوالقاسم محمدي استاد دانشگاه تبريز نیز با اشاره به اين كه ارسباران يكي از مناطق سه­گانه جهان است كه در عصر يخبندان از آسيبهاي كلي مصمون مانده است و از ذخاير ژنتيكي غني و ناشناخته جهان به شمار مي رود، گفت: بانك ژن استان بايد مستقل و با گونه­هاي منحصر به شمال غرب كشور و صرفاً با بهره­مندي از توان علمي محققان بومي ايجاد شود. كارشناس مركز تحقيقات منابع طبيعي استان نیز با اشاره به شناسايي و جمع آوري دو هزار گونه گياهي از سطح استان گفت: یک هزار و 70 گونه فقط از منطقه ارسباران شناسايي شده است كه اين تنوع در كل قاره اروپا وجود ندارد. محمد علي قهرماني در ادامه از منطقه ارسباران به عنوان هرباريم زنده گياهي و جانوري ياد كرد. امير حسين طالب پور كارشناس ارشد مركز تحقيقات كشاورزي استان هم با اشاره به اهميت حفظ بذر و ژن گونه­هاي گياهي گفت: حيات كره زمين وابسته به حفظ گياهان است كه حفظ آن نيز نيازمند حفاظت از خاكها و جلوگيري از فرسايش آن است؛ اين در حالي است كه استان آذربايجان شرقي به لحاظ فراواني خاكهاي مارني و شور، بالاترين رتبه فرسايش خاك را در كشور دارد.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - دوشنبه ٧ آبان ۱۳۸٦

 

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از طراحی و تدوین شناسنامه نژادی اسب اصیل ترکمن این استان در سال جاری خبر داد. جمشید گریوانی روز یکشنبه اظهار داشت: این تصمیم در گردهمایی تخصصی معاونت فنی فدراسیون سوارکاری با حضور کارشناسان تبارنامه اسب، اصلاح نژاد دام، هسته کارشناسی اسب و متخصصان ژنتیک اسب ترکمن بررسی شد. در این گردهمایی کارشناسان تصمیم گرفتند برای طراحی و تدوین شناسنامه نژادی اسب اصیل ترکمن، خلوص و شمار اسبها و گردآوری اطلاعات ژنتیکی اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی اقدام کنند. او هدف از این اقدام را تشکیل دفتر جامع انساب اسب ترکمن خراسان شمالی بیان کرد. معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: نتایج و مصوبات این گردهمایی تخصصی طی همین هفته اعلام می‌شود. تاکنون از ‪ ۲۰۰‬سر اسب اصیل ترکمن استان خونگیری شده که با نصب دستگاه میکروچیپ در بدن آنان صاحب کد بین‌المللی شده‌اند. اسب ترکمن از نژادهای اصیل اسب ایرانی است که استان خراسان شمالی رتبه اول و استان گلستان رتبه دوم تعداد اسب این نژاد را دارند. خراسان شمالی حدود هزار راس اسب اصیل ترکمن دارد که حدود ‪ ۷۰۰‬راس از این اسبها بالغ هستند و ‪ ۵۰۰‬نفر در مناطق راز و جرگلان بجنورد و شهرستان مانه و سملقان به پرورش این گونه دامی مشغولند.

 

 منبع: بانک اطلاعاتی اسب ایران

 

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - دوشنبه ٧ آبان ۱۳۸٦

مجله تحقيقات دامپزشکي ايران که در دانشکده دامپزشکي دانشگاه شيراز تدوين و به چاپ مي رسد درفهرست مجلات ISI نمايه شد. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، در سال 1378 مجله تحقيقات دامپزشکي ايران به وسيله مؤسس آن دکتر سيدرضا قاضي، استاد دانشکده دامپزشکي دانشگاه شيراز و با همکاري رئيس وقت دانشکده دکتر محسن ملکي و معاون اداري و مالي دکتر کرامت اساسي و با همکاري استادان دانشکده هاي دامپزشکي کشور و دانشکده پزشکي شيراز فعاليت خود را آغاز کرد. اين مجله در آغاز به دو زبان فارسي و انگليسي منتشر مي‌شد و با توجه به ارزيابي کميسيون نشريات علمي اقدامات وزارت علوم در بهمن سال 81 حائز رتبه علمي ـ پژوهشي و از نيمه دوم سال 83 طبق مصوبه کميسيون نشريات علمي اقدام به چاپ مقالات انگليسي (همراه با خلاصه فارسي) کرد. به دنبال استقبال محققان علوم دامپزشکي و رشته هاي ذيربط از انتشار مجله و با تصويب هيأت تحريريه اين مجله از سال 84 به صورت فصلنامه منتشر شد. اين مجله با انتشار مقالات علمي به صورت مقاله کامل، تحليلي، کوتاه و گزارش علمي در سال هاي اخير راهي براي انتشار يافته هاي علمي محققان ايراني و خارجي بوده است. مجله تحقيقاتي دامپزشکي ايران با شمارگان 800 نسخه در هر فصل چاپ مي شود که نزديک به 450 نسخه از آن به مراکز آموزشي و تحقيقاتي علوم پزشکي خارجي (65 کشور) ارسال مي شود. مسئوليت سردبيري مجله به عهده دکتر مجتبي کافي و مدير مسئولي آن به عهده دکتر سيدرضا قاضي است.

منبع: ایسنا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - شنبه ٥ آبان ۱۳۸٦

 

جیمز واتسون، از کاشفان دی ان ای که به دلیل اظهاراتش در مورد توان هوشی آفریقاییان، اخیرا باعث جنجال بزرگی در کشورهای غربی شد، از پست خود در یک موسسه علمی آمریکایی استعفا داده و اعلام بازنشستگی کرده است. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر واتسون 79 ساله و مقامات موسسه «کولد اسپرینگ هاربور» (Cold Spring Harbor) در نیویورک، روز پنجشنبه (25 اکتبر) اعلام کردند که این دانشمند به همکاری اش با این موسسه پایان داده است. جیمز واتسون در اواسط اکتبر در مصاحبه‌ای با یک هفته نامه بریتانیایی گفته بود که توان هوشی آفریقاییان کمتر از سفید پوستان است و به همین سخنرانی او در موزه علوم لندن، از موسسات معتبر علمی در بریتانیا، لغو شد. دکتر واتسون در نامه بازنشستگی خود آورده: «موعد بازنشسته شدن من (به خاطر سن وی) مدتهاست که فرارسیده است، اما شرایطی که این تحول رخ داده آن شرایطی نبوده که در انتظارش بودم یا دلم می‌خواست.» رییس هیات مدیره موسسه کولد اسپرینگ هاربور روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای گفت: «هیات مدیره به تصمیم دکتر واتسون احترام می گذارد و تقاضای بازنشستگی او را می پذیرد.» این موسسه که در زمینه آزمایشگاهی فعال است، پس از چاپ اظهارات دکتر واتسون در هفته نامه ساندی تایمز بریتانیا (14 اکتبر)، پست وی را به حال تعلیق درآورد. موزه علوم لندن نیز هنگام اعلام خبر لغو سخنرانی وی در این مکان گفت که به دلیل سخنانی که «از حد مباحثه قابل قبول» فراتر رفته است، سخنرانی دکتر واتسون را لغو کرده است. جیمز واتسون در مصاحبه‌ای با هفته نامه بریتانیایی ساندی تایمز نسبت به آینده آفریقا ابراز نومیدی کرده و نابرابری هوشی نژاد سیاه و سفید را عامل عقب ماندگی آفریقاییان دانسته بود. در این مصاحبه، دکتر واتسون گفته که گرچه امیدوار است تمامی نژادها یکسان باشند، اما دلیلی وجود ندارد که نشان دهد ساکنان مناطق مختلف جغرافیایی به شکلی یکسان تکامل یافته و از توانایی عقلی یکسانی برخوردارند. یکی از اعضای «انجمن بریتانیایی مسئولیت اجتماعی در تحقیقات علمی» اظهار نظر «نژاد پرستانه» دکتر واتسون را نیز «مهملات ژنتیکی» توصیف و آن را رد کرده است. همچنین، دیوید لامی، از اعضای دولت بریتانیا، سخنان جیمز واتسون درباره تفاوت نژادی را اهانت آمیز خوانده و گفته است که چنین اظهاراتی جز برانگیختن احساسات نژاد پرستانه نتیجه دیگری ندارد. تعدادی از سازمان های دفاع از حقوق بشر و حمایت از برابری نژادی نیز این سخنان را به شدت محکوم کرده اند. جیمز واتسون پیش از این هم به خاطر ابراز نظرات جنجال برانگیز هدف حمله و انتقاد قرار داشته است. در سال 2000، وی در سخنانی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، موضوع بیشتر بودن تمایل و توان جنسی افرادی با پوست تیره تر را مطرح کرده و پیش از آن نیز درباره موضوعاتی مانند امکان درمان حماقت نظراتی را ابراز داشته بود.

منبع: ایسنا

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦

 

یک وب سایت جدید با عنوان GeneTree.com راه اندازی شده است که با استفاده از فناوری اشتراک گذاری اطلاعات و ترکیب اطلاعات مربوط به DNA می تواند شجره نامه ژنتیکی افراد را شناسایی کند. به گزارش خبرگزاری مهر، وب سایت GeneTree.com با استفاده از فناوری اشترک گذاری اطلاعات در سایت های معروف " MySpace.com "شرکت "نیوز کورپوریشن" و "یوتیوب" شرکت گوگل می تواند اطلاعات DNA را بررسی کرده و به سوال "من کی هستم؟" کاربران پاسخ دهد. این سایت که از روز گذشته فعالیت خود را آغاز کرد به کاربران خود قول داده است که ابزارهایی را برای ساخت یک شجره ژنتیکی در اختیار آنها بگذارد. در این خصوص جیمز لی سورنسون مدیر سایت GeneTree توضیح داد: "GeneTree به روشی بسیار سرگرم کننده با دوستان و خانواده افراد ارتباط برقرار می کند و به اطلاعات ژنتیکی آنها برای ساختن شجره ژنتیکی کاربران دست می یابد." این سایت در یک سری از شرکت هایی که توسط میلیاردر آمریکایی "اوتاه جیمز لی ووی سورنسون" تاسیس شده اند، ریشه دارد.GeneTree حق امتیاز استفاده از آرشیو میراث ژنتیکی "بنیاد تبارشناسی مولکولی سورنسون" را دارد. این بنیاد قرار است تا پایان سال جاری درحدود 100 هزار نفر و حدود 6 میلیون تبار را در تمام دنیا شناسایی کند. این سایت همچنین به آرشیو فیلم های دیجیتالی و نرم افزار رمزگردانی سایت " سورنسون مدیا" نیز دسترسی دارد. کاربرانی که می خواهند در این سایت آزمایش ژنتیکی دهند، می توانند بین انواع مختلف آزمایشات DNA میتوکندریال که از 99 تا 149 دلار قیمت دارد، یکی را انتخاب کنند. به گفته اسکات وودوارد، مدیر بنیاد تبارشناسی مولکولی سورنسون توضیح داد: "پس از آنکه کاربر نوع آزمایش ژنتیکی را انتخاب کرد، "سورنسون ژنومیکس" آزمایشات DNA میتوکندریال را انجام می دهد."

 

منبع: خبرگزاری مهر

سایت GeneTree

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦

نخستين و بزرگترين مزرعه پرورش مرغ اجداد در شمال غرب کشور تا پايان امسال در شهرستان خوي به بهره‌برداري مي‌رسد. به گزارش ایانا صادقلو مدير عامل اين طرح در این باره گفت: ساخت اين مزرعه در چهارچوب طرح توليدي تعاوني در زميني به مساحت 7 هکتار و زيربناي 10 هزار مترمربع از نيمه دوم پارسال آغاز شده و تاکنون ساخت 10 سالن اختصاصي اين مزرعه به پايان رسيده است و در مرحله خريد دستگاهها و تجهيز آن قرار دارد. صادقلو مجموع سرمايه‌گذاري براي ساخت اين مزرعه را 50 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: اين طرح هم اکنون 80 درصد پيشرفت دارد. وي گفت: اين واحد توليدي پس از بهره‌برداري در هر دوره چهل هزار قطعه مرغ اجداد توليد و علاوه بر تامين نياز آذربايجان غربي، نياز ديگر استانهاي شمال غرب کشور به مرغ مادر را تامين خواهد کرد. با بهره‌برداري از نخستين مزرعه پرورش مرغ اجداد شمال غرب کشور براي 44 نفر بصورت مستقيم و 200 نفر بصورت غير مستقيم شغل ايجاد خواهد شد.

منبع: ایانا

 

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦

استان یزد با داشتن ظرفیت تولید سالیانه سه هزارقطعه گوشت بوقلمون، دومین تولیدکننده گوشت بوقلمون در کشور است. به گزارش ایانا، رئیس اداره پرورش طیور سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اعلام این مطلب گفت: در زمان حاضر این استان از ظرفیت تولید سالیانه‌ای معادل سه هزار قطعه گوشت بوقلمون برخوردار است که پرورش آنها طی سه دوره در سال، به تولید بالغ بر 105 تن گوشت بوقلمون منجر می‌شود .سعید حبیبی افزود: هر کیلوگرم گوشت بوقلمون 8/28 درصد پروتئین و دو هزار کیلوکالری انرژی دارد و از کلسترول به مراتب کمتر و املاح معدنی بیشتری نسبت به گوشت قرمز برخوردار است؛ اضافه بر این مملو از ویتامینهای گروه B است که مجموعه این عوامل، ترویج فرهنگ مصرف آن را ایجاب می‌کند. وی ادامه داد: در این خصوص با اتخاذ تمهیدات مناسب و اعمال سیاستهای حمایتی موثر، یکی از عمده‌ترین موانع آن یعنی قیمت تمام شده بالا نیز قابل رفع است. حبیبی در پایان مشکلات دیگر توسعه‌ای این صنعت را سرمایه‌بری بالا و ضعف بنیه مالی و اقتصادی تولیدکنندگان اعلام کرد و در این باره خواستار توجه بیشتر مسئولان و متصدیان امر شد.

منبع: ایانا

نویسنده: ندا فرزین - ابوالقاسم سراج - چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦

پيه راز-کرايوزوتک-استاليون (دومین اسب همانند سازی شده جهان)

اين کره اسب به لحاظ ژنتيکی نمونه عينی اسبی به نام "پيه راز" (Pieraz) است که زمانی در رشته استقامت، قهرمان جهان شده بود اما اخته است و نمی تواند توليد مثل کند. اين کره اسب که "پيه راز-کرايوزوتک-استاليون" نام گرفته روز 25 فوريه متولد شد. اين پروژه را آزمايشگاه مهندسی ژنتيک کرايوزوتک در فرانسه و شرکت ايتاليايی "ال تی آر-سی آی زی" انجام داده اند.نخستين اسب همانندسازی شده ژنتيکی جهان که "پرومتيا" نام داشت توسط همين گروه از محققان در سال 2003 متولد شد."پيه راز" که متعلق به خانواده کاناوی در "فورت ولی" در ايالت ويرجينيای آمريکا است، در سال های 1994 و 1995 در مسابقات اسب سواری استقامت به اوج موفقيت خود رسيد. سواری استقامت مسابقه ای است که در آن اسب مسافت های طولانی تا ده ها کيلومتر را با سرعت های کنترل شده می دود.اين ورزش در سراسر جهان طرفدار دارد اما در امارات متحده عربی، که اسب های محلی آن به خاطر قدرت و استقامت خود مشهورند، طرفداران دوآتشه دارد. درحال حاضر قوانين جاری بين المللی اجازه توليد مثل اسب های اصيل مسابقه از طريق القاح مصنوعی يا به کمک ساير شيوه های معالجاتی را نمی دهد. اين محدوديت برای مسابقات اسب سواری بدون مانع مشکل بزرگی نيست، زيرا اسب های قهرمان در اين نوع مسابقات به ندرت اخته می شوند. نريان ها و ماديان ها پس از بازنشستگی برای جفتگيری و خلق نسل بعدی اسب های تراز اول به کار گرفته می شوند. حاميان همانندسازی ژنتيکی می گويند که اين تکنيک می تواند در مورد ورزش هايی که حيوانات در آن اغلب در سنين پايين اخته می شوند و هيچ شانسی برای توليد مثل به طور طبيعی ندارند مفيد باشد. شرکت کرايوزوتک بانکی از مواد ژنتيکی بيش از 30 اسب که در رشته های مختلف اسب سواری مانند پرش از روی مانع و درساژ قهرمان شده اند جمع آوری کرده است.

منبع: بانک اطلاعاتی اسب ایران

سایت cryozootech



نويسندگان

ندا فرزین - ابوالقاسم سراج

دكتري ژنتيك و اصلاح دام


با دانشجويان


مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :